X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıHostingLinux HostingcPanel - Veritabanı Nasıl Ol...

cPanel - Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Satın aldığınız hosting hizmeti MySQL veritabanı hakkı veriyor ise bu işlemden faydalanabilirsiniz.


1- Öncelikle size göndermiş olduğumuz Hosting Bilgileri e-posta sında yer alan cPanel Kontrol panel bilgileriniz ile cPanel bağlantısını sağlayın.

2- Karşınıza gelen sayfada "Veritabanları" Sekmesi altında yer alan "MySQL® Veritabanları" butonuna basın.

3 - Karşınıza Oluşturmuş olduğunuz veritabanlarının yer aldığı bir sayfa yer gelecektir. Biz yeni bir veritabanı oluşturacağımızdan "Yeni Veritabanı Oluştur" bölümünü kullanacağız.

a ) Yeni Veritabanı: yazan kutucuğun altında veritabanı adımızı giriyoruz. Örneğimizde girdiğimiz veritabanının adı "ornek" tir

Veritabanı adını yadığımız kutucuğun hemen sol tarafında ön ek bulunmaktadır. Bu ön ek hosting hizmetinizin FTP kullanıcısının ön ekidir. "ornek" adında bir veritabanı oluşturduğumuzda oluşturduğumuz veri tabanının adı "cozumhos_ornek" olacaktır.

Veritabanı adımızı girdikten sonra Veritabanı Oluştur Butonuna basıyoruz.

4- Veritabanımızı oluşturduktan sonra sıra geldi veritabanımız için bir kullanıcı oluşturmaya. Aynı sayfada yer alan "MySQL Kullanıcıları" sekmesi altındaki "Yeni Kullanıcı Ekle" bölümünü kullanacağız. 

a ) Kullanıcı Adı bölümüne veritabanı kullanıcı adımızı yazıyoruz. Örneğimizde veritabanı kullanıcı adımız "ornekus" dir. Veritabanı oluştururken karşımıza gelen ön ek burada da karşımıza gelmektedir. Ön ek ile billikte oluşturduğumuz veritabanının adı "cozumhos_ornekus" olacaktır.

Gerekli Alanları doldurduktan sonra "Kullanıcı Oluştur" butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

5 - Veritabanımızı ve Veritabanı kullanıcısını oluşturduk. Sıra geldi Oluşturduğumuz kullanıcı adını Veritabanımız ile ilişkilendirmeye. Birçok kullanıcı bu işlemi yapmadıkları için veritabanına bağlanırken sorun yaşamaktadır. Bu işlem için aynı sayfada yer alan "Veritabanına Kullanıcı Ekle" başlığı altındaki bölümü kullanacağız.

a ) Kullanıcı: bölümünden daha önce oluşturduğumuz Veritabanı Kullanıcsını seçiyoruz. Bizim örneğimizde kullanıcımız "cozumhos_ornekus" idi. Veritabanı bölümünden de oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz. Örneğimizde oluşturduğumuz veritabanı "cozumhos_ornek" idi.

Oluşturduğumuz veritabanını ve veritabanı kullanıcısını seçtikten sonra "Add" butonuna basıyoruz. Karşımıza ayrıcalıkları seçmemiz için başka bir sayfa gelecek buradan "Tüm Ayrıcalıklar" kutusunu işaretleyip "Değişiklikleri Uygula" butonuna basıyoruz.

Bu işlemden sonra artık veritabanınız kullanıma hazırdır. Oluşturmuş olduğunuz "cozumhos_ornekus" kullanıcısı adı ve "cozumhos_ornek" veritabanı ile bağlantı kurabilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(45 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top